نرخ جهانی فولاد اولیه شامل سنگ آهن یا قراضه آهن

نرخ جهانی فولاد اولیه شامل سنگ آهن یا قراضه آهن

 

نرخ جهانی فولاد؛ چه مواد اولیه شامل سنگ آهن یا قراضه آهن و چه محصول میانی شامل شمش و چه محصول نهایی مثل میلگرد آجدار مدتی است که تغییر مسیر داده و کاهشی است و ظاهرا آنچه که از سمت کارشناسان مخابره میشود این روند ادامه خواهد داشت .

نرخ شمش دریای سیاه تنها کمتر از دو هفته گذشته از سقف ۴۱۰ الی ۴۱۵ دلار/تن فوب تا به امروز تا ۳۸۵ دلار/تن فوب کاهش قیمت را پشت سر گذاشته است .

۲) قبل از شروع روند کاهشی نرخ جهانی فولاد؛ نرخ موثر و کاربردی میلگرد آجدار صادراتی ایران حول و حوش ۳۹۰ تا ۴۰۰ دلار/تن تحویل درب کارخانه ( exw ) شنیده شد که اکنون با کاهش حدود ۲۰ تا ۳۰ دلاری شمش دریای سیاه والبته به تناسب آن نرخ صادراتی شمش ایران، از ۴۰۰ به ۳۸۵ دلار؛ طبیعتا کاهش پیدا کرده که در معادل سازی با نرخ ریال و با درنظر گرفتن میانگین هفتگی نرخ دلار نیمایی حدود ۱۲۲۰۰ هزار تومان؛ معادل با :
۳۸۵ × ۱۲۲۰۰ ÷ ۱۰۰۰ ~= ۴۷۰۰

نرخ جهانی فولاد

حدود ۴۷۰۰ تومان/کیلو خواهد شد؛ البته از سوی دیگر یک منطق بازاری و پشت پرده هم وجود دارد که مبتنی است بر دلار صرافی که اگر حدود ۱۳۵۰۰ تومان در نظر گرفته شود :
۳۸۵ × ۱۳۵۰۰ ÷ ۱۰۰۰ ~= ۵۲۰۰
سقف نرخ ۵۲۰۰ تومان را لمس خواهد کرد .

مسئله مهم اینست که نرخ کاربردی بازار داخلی میلگرد آجدار این روزها در مرز نرخ صادراتی و حتی بالاتر از آن در حال تاخت و تاز است.

۳) همانطوریکه روشن است؛ علت اصلی این رخداد التهابات بازار داخلی، علیرغم رکود حاکم بر بازار واقعی مصرف و روند نزولی قیمتهای جهانی؛ بحث کمبود مواد اولیه در زنجیره تولید حوزه واقعا خصوصی ها است که این زنجیره را بیمار و ملتهب نموده و این بیماری در حال سرایت به مردم و بازار داخلی و مصرف کننده نهایی دیده میشود؛ همچنین انچه که بدیهی است؛ پیچ تنظیم این بازار یا در واقع پاشنه آشیل این التهابات به دست دولت و خصولتی هاست که فقط کافی است عرضه مواد اولیه مثل آهن اسفنجی یا شمش به بازار داخلی از حالت قطره چکانی خارج شده و افزایش پیدا کند.

سنگ اهن

مدت زمانی بود که دولت به واسطه منطق حمایت از مصرف کننده نهایی و قدرت خرید پایین ریالی مردم؛ اجازه افزایش قیمت داخلی فولاد هم سطح نرخ دلار را نمیداد؛ مدتی است اما با یک تغییر استراتژی ۱۸۰ درجه ای در لایه های تصمیم گیری دولتی مواجه هستیم بطوریکه این بازار با حمایت تمام قد دولت از فولادسازان با شیب تند افزایش قیمت های داخلی مواجه گردیده است؛

بطوریکه حمایت بی چون و چرای دولت از صادرات مواد اولیه و میانی فولادسازان و غفلت از تامین بازار داخلی موجبات افزایش قیمت افسارگسیخته بازار داخلی را فراهم آورد تا حدی که در حال حاضر نرخ ورق گرم در بازار داخلی و در سطح مصرف کننده واقعی حداقل حدود ۲۰ درصد بالاتر از نرخ جهانی خرید و فروش می‌شود . بازار تیرآهن هم متاثر از ‌کمبود عرضه های داخلی تا حدودی با همین مشکل مواجه گردیده است؛

تنها بازار منطقی و ریالی بازار میلگرد آجدار بود که آنهم با مهندسی های صورت گرفته از سمت فولاد سازان بزرگ کشور یا خصولتی ها و به واسطه در فشار قرار دادن زنجیره تامین بخش واقعا خصوصی، پر شتاب در حال افزایش قیمت و عبور از نرخهای جهانی است .

قراضه اهن

ستاد تنظیم بازار فولاد که تا پیش از این در پروسه افزایش قیمتهای شمش تا حصول نرخهای دلاری و جهانی سکوت اختیار کرده بود؛ اکنون که نرخ رقابتی شمش در بازار داخلی بصورت افسار گسیخته نزدیک به نرخهای صادراتی و احتمالا در صورت ادامه این روند؛

عبور از آن خواهد بود؛ در تازه ترین اطلاعیه ها عنوان کرده که قرار است نرخ پایه عرضه شمش در بورس کالا را افزایش دهد به این امید که این تغییر ایجاد شده فولادسازان بزرگ کشور را راضی کرده تا حجم عرضه شمش از حالت محدود و قطره چکانی به بازار داخلی، به عرضه مکفی تغییر پیدا کند .

۴) در حال حاضر بنظر میرسد که همه نگاهها به سرانجام این روند افسار گسیخته و میزان صداقت در گفتار و عمل اطلاعیه اخیری است که توسط ستاد تنظیم بازار منتشر شده است . به جرات می توان گفت که با این مدیریت فعلی،

مواد اولیه

نرخ فولاد در بازار داخلی در حال عبور از نرخهای منطقی در حوزه های صادراتی منطقه است و باید منتظر ماند و دید که آیا بالاخره زمان پایان این مهندسی عرضه فرا رسیده و یا اینکه همچنان میبایست در پایین ترین سطح از نظارت بر سرچشمه ها، نظاره‌گر این روند افسارگسیخته در بازار داخلی بود.

قدر مسلم نرخ دلاری ظلم به مصرف کننده داخلی با درامد ریالی است؛ و ظلم مضاعف اینکه نرخ داخلی فولاد در کشوری که دهمین تولیدکننده برتر دنیاست؛ از نرخهای جهانی هم عبور کند در حالیکه مسئولان نظارتی همچنان منفعل و بی تفاوت نظاره‌گر این روند باشند . نرخ جهانی فولاد نرخ جهانی فولاد نرخ جهانی فولاد نرخ جهانی فولاد

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

09125887212